آخرین مطالب

​ رئیس شورای شهر مرکز استان در نشست انجمن کتابخانه استان:

دهراب پور: ضرورت ایجاد زیرساخت فرهنگی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و درمان بیماری جامعه بدون مطالعه و کتاب استانی

دهراب پور: ضرورت ایجاد زیرساخت فرهنگی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و درمان بیماری جامعه بدون مطالعه و کتاب

  بزرگنمایی:


امروز صبح  دوشنبه هفدهم مرداد در محل استانداری با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار، معاون توسعه و منابع انسانی استاندار، مدیرکل امور اجتماعی استانداری ، مدیرکل کتابخانه های استان، معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رئیس شورای شهر یاسوج، مدیر کل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، مدیر ایرانشناسی ، و نمایندگان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده رسانه های استان جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با موضوع  بررسی راهکارهای همکاری آموزش و پرورش و کتابخانه ها و استفاده مشترک از ظرفیت فضای مجازی در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارائه پیشنهاد موارد اجرایی ترویج کتابخوانی در جامعه   نشست انجمن کتابخانه های استان برگزار شد. 
جمالی معاون سیاسی استاندار در این جلسه، ضمن گرامیداشت شهدای 17 شهریور 57 و تسلیت ایام محرم، به اهمیت کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و با شنیدن گزارش عملکرد دستگاه های فرهنگی و نظارت بر آن ها تاکید کرد: دستگاه های فرهنگی ضمن عدم موازی کاری با هم همگام باشند و در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی تلاش کنند و از طرفی از ظرفیت های معلمین و رسانه های مکتوب و مجازی بهره ببرند و با ایجا کارگروهی متشکل از اعضا جلسه این موضوع را آسیب شناسی کنند و با استفاده از تجربیات استان های موفق در این خصوص،  ارائه راهکار و به اجرا رساندن آنها را پیگیری نمایند.  


در ابتدای جلسه  مدیرکل کتابخانه های استان ضمن خیرمقدم به اعضای حاضر در نشست گزارش عملکرد این نهاد را در شش ماهه اخیر ارائه داد .

 رئیس شورای شهر مرکز استان : ضرورت ایجاد زیرساخت فرهنگی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و درمان بیماری جامعه بدون مطالعه و کتاب 
یاسوج- تابش آنلاین: دهراب پور رئیس شورای شهر یاسوج در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ضمن تشکر و اظهار خرسندی از برگزار کنندگان این مهم و دغدغه مسئولین فرهنگی در چگونگی ترویج کتابخوانی گفت: نمونه کتاب ما قران هست که نور هست و نیاز است این مشکلات جامعه برگردند به کتاب نور و رفع شوند و  اگر چه  در فضای مجازی فرصت دسترسی به کتاب  فراهم هست  ولی ارزش مطالعه کتاب فیزیکی را  نمی شود با آن قیاس کرد. 
 وی افزود:  در بحث مطالعه متاسفانه جامعه ما بیمار است و نیاز به درمان دارد.
دهراب پور افزود: به عنوان عضو شورای شهر و معلمی که افتخار می کنم عمری در این زمینه فعال بودم ، مشتاقم راه های برون رفت از معضل را بیابیم وتوقع داریم  دستگاه های متولی فرهنگ همه با هم در جهت رفع آن بکوشند.
وی افزود: زیرساخت فرهنگی مهمترین موضوع جامعه است که در استان  ما مطلوب نیست،  باید چاره اندیشی کرد و هنر اینست که خانواده هایی که اولیا آنان با کتابخوانی فاصله دارند را به این مسیر هدایت کرد و همیشه گزینشی برخور نکنیم و به حداقل ها اکنفا نکنیم  چاره اندیشی کنیم و بعد درمان .
رئیش شورای شهر یاسوج با اشاره به میزان درصد مطالعه در استان گفت: آمارواقعی  نشان می دهد میزان مطالعه در جامعه ی ما نزدیک به  صفر درصد است.
وی با اشاره به و رسانه های مکتوب در حال تعطیلی هستند، اگرچه  ما هم به عنوان شورای شهر و مدیریت شهری وظیفه خود را انجام نداده ایم یا نتوانسته ایم انجام بدهیم،  ولی باید خواسته شود و دراین ارتباط زیرساخت ها توسعه یابند و کتابخانه ها و ایستگاه های کتاب در مکانهای مختلف ایجاد شوند .
وی گفت: اگر چه چاپ کتاب زیاد داریم و همه جا در دسترس هستند ولی موضوع مهم اینست که چقدر مطالعه می کنیم؟ 
خیابان ها مملو ازچوانان بیکار هستند اکه بی هدف پرسه می زنند و چه باید کرد را باید پیگیری کرد، که چرا بی هدف بجای مطالعه  و انچام کارهای مفید اینجا هستند بدون اینکه مسئولین و خانواده ها بپرسند چرا اینجا هستند و دغدغه وضعیت آنها را داشته باشند. 
وی در پایان ضمن اعلام آمادگی شهرداری و شورای شهر در امر توسعه فرهنگی جامعه  از برنامه های در دست اجرای شهرداری و شورای شهر گفت: قبلا مصوب شد ولی ناقص و اکنون پیگیر هستیم که در پارک های مختلف استان  مکانی به متراژ 50 متر مربع که دارای کتابخانه، نمازخانه و مغازه  و اتاقکی برای استراحت فرد مسئول ایجاد کنیم تاکار اقتصادی و فرهنگی کند و گامی در مسیر فرهنگ کتابخوانی و نمازخوانی برداریم.

یاسر رحیمیان مدیر کل کتابخانه های استان :  در بخشی از گزارش خود، رفع مشکلات و معضلات اجتماعی شهر دیشموک با محوریت خودکشی را از اهداف کتابخانه های شهرستان دیشموک عنوان کرد که مدیر کل سیاسی و امنیتی استان گذری به موضوع زد و گفت: از برگزاری برنامه های موازی با دیگر سازمانها خودداری شود  و هدف و رسالت اصلی کتابخانه ها که همانا ترویج فرهنگ کتابخوانی است  فراموش نشود. 
یاسر رحیمیان گفت: اعضای کتابخانه های استان 32 هزار و 731 نفر هست که در شش ماهه اخیرآمارعضویت 1000 نفر بود و دلیل کاهش آن نیزتعطیلی کتابخانه ها و شیوع بیماری کووید 19 بوده و هست.
وی گفت: تعداد نسخ کتاب 650 هزار نسخه وتعداد 5 هزار نسخه در این شش ماهه اهدایی داشتیم و امانت دوره ای ما 9 هزار نسخه بود 
رحیمیان گفت: تجهیز و استاندارد سازی کتابخانه های استان  از دیگر خدمات است. 

 

ملک حسینی معاون پرورشی آموزش و پرورش استان: ترویج کتابخوانی همت همگانی دستگاه ها را می طلبد.

ملک حسینی معاون پرورشی آموزش و پرورش استان در این جلسه ضمن تشکر از دغدغه مسدولین و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در زمینه حمایت و توزیع رایگان کتاب به این سازمان به  با ارئه گزارش  عملکرد این واحد پرداخت و گفت: با توجه به اینکه اعتبارات ملی محدودی به بخش آموزش و پرورش داده می شود مشکلات اعتباری اجازه فعالیت نمی دهد لذا در خواست حمایت ویژه داریم.
وی از حمله طرح های اجرایی را طرح دانایی و توانا یی  کهاز پایه سوم ابتدایی تا پایان دبیرستان برگزار می شود
فعالیت  13 تاکانون در استان و انجمن های مختلف که با کمک خود دانش آموزان  مدیریت می شوند و جشنواره های متعددی در زمینه کتابخوانی داریم .
ملک حسینی در پایان گفت: آموزش و پرورش به تنهایی نمی توان در این امر مهم موفق شود و همت همگانی دستگاه ها را می طلبد. 


خردمند معاون فرهنگی اداره کل ارشاد اسلامی : وضعیت سرانه مطالعه نگران کننده است
معاونت فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی  نیز در این جلسه ضمن اشاره به فعالیت های همه دستگاه های فرهنگی در خصوص ترویج کتاب و کتابخوانی گفت: علی رغم تلاش همه مسئولین متاسفانه برون داد مطلوبی نیست و وضعیت سرانه مطالعه نگران کننده است.
رضا خردمند گفت:  زمانی مردمی آگاه و دانا خواهیم داشت که مطالعه در جامعه نهادینه شود و تا ما ایجاد انگیزه نکنیم و مردم نیز احساس نیاز نکنند این مهم به نتیجه نمی رسد. 
وی اولویت اول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را کتاب ذکر کرد و گفت: تاکیدات زیادی در بحث کتابخوانی و ترویج این فرهنگ تلاش می کنند.
خردمند در ادامه گزارشی از فعالیت های سالانه آن اداره کل را نام برد و گفت:  امسال با توجه به کرونا  بیشتر فعالیت ها در فضای مجازی برگزار می شود و از جمله طرح  های فصلانه کتاب را داریم که بصورت آنلاین و روزانه یارانه کتاب ثبت می شود و مردم از کتابفروشی ها خرید می کنن و بیست درصد تخفیف شامل آنها می شود.
خردمند تعداد کتابخانه های استان که مشمول این طرح هستند  را 5 کتابخانه نام برد که 4 تا در یاسوج و یکی در گچساران و متاسفانه از 26 کتابفروشی سطح استان کسی متقاضی نشده است.
خردمند به نمایشگاه کتاب هرساله ارشاد اشاره کرد و از جشنواره عشایر و طرح پایتخت کتاب نام برد و گفت:  360 نفر در مسابقات مجازی شرکت کردند و 50 نفر تجلیل شدنذ
وی گفت: در استان جمعا تعداد 26 کتابفروشی داریم و در صورتی که بیش از 1000 فست فود که از عوامل نگران کننده این حوزه است .

خردمند در ادامه افزود: امسال برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت تولید محتوا و آموزش پیش می رود  وشاعران و نویسندگان استان را با چاپ رایگان آثار آنان حمایت می کنیم .
وی در پایان با اشاره به اهدائ هرساله کتاب به مراکز مختلف از جمله: زندانها، مدارس، طلاب، و حوزه اهل قلم گفت: در این راستا آمادگی توزیع کتاب را داریم. 

اخلاقی نیا، مدیر کل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان نیز الگو پذیری کودکان از اولیا را عنوان کرد و گفت:  با آسیب شناسی هایی که انجام شده نقش خانواده در ترویج این فرهنگ دیرینه مهم و اساسی است چرا که شاهد هستیم در مسابفات و یا برنامه های فرهنگی کسانی که اولیایی اهل مطالعه و کتاب دارند بیشتر موفق هستند لذا  اولویت رفع این مهم خانواده ه است و باید فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی را از میان اولین نهاد آغاز و نهادینه کرد تا موفق شویم. 

 محمدی  رئیس بنیاد ایرانشناسی : 
ضمن تشکر از دعوت به این چلسه ارزشمند گفت:  بهترین کار آسیب شناسی موضوع کتابخوانی در جامعه است، چه خانواده و مدرسه یا در کل اجتماع ، وقتی دلیل امری محرز شود بهتر و سریع تر می توان درمان کرد.
متاسفانه بدلیل بالا رفتن قیمت کتاب و سختی امرار معاش خانواه ها اولویت مسایل دیگرغیر از کتابخوانیست.  باید به راحتی کتاب ر اختیار افراد جامعه قرار گیرد تا تشویق شوند. 

کرمی خبرنگار و عضو هیات مدیره خانه مطبوعات  استان نیز ضمن سپاس از پیگیری این موضوع مهم  گفت:مشکلات معیشتی خانواده ها متاسفانه باعث شده  کمتر به این مسئله مهم توجه می شود ولی آموزش و پرورش می تواند نقش اساسی ایفا کند.
وی گفت: هر مدرسه و کلاسی با کمک اولیا و دانش آموزان به صورت خودجوش می توانند کتابخانه هایی در دسترس و دید دانش آموزان قرار دهند و از طرفی معلمین نیز با تشویق و توجه به دانش آموزان اهل مطالعه و کتاب این فرهنگ را ترویج دهند. 
وی با اشاره به نقش رسانه ها افزود: نهادها و سازمانهای فرهنگی می توانند از طرفیت های  نشریات مکتوب و پایگاه های خبری و فضای مجازی علاوه بر رسانه ملی،  برای تبلیغ و انتشار کتاب های مفید با موضوعات مختلف  و گزارشات  خبری، مرتبط با جامعه محلی در ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک نمایند  و آماده هرگونه همکاری در این زمینه هستیم.

انتهای پیام/
خبرنگار: کرمی  دبیر خبر: کیانی 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کشف و ضبط90کیلوتریاک در محور لنده به بهمئی

مراسم گرامیداشت جان باختگان چاه 147 رگ سفید 2 گچساران برگزارشد

کروناهمچنان در کهگیلویه وبویراحمدجان میگیرد

رئیس دادگستری و دادستان شهرستان گچساران معرفی شد/بازیار به عنوان رئیس شعبه ی 207دادگاه حقوقی و قضایی تهران بزرگ منصوب شد.

ثبت شرکت سرمایه گذاری کهگیلویه وبویراحمد در بورس

اسناد مالکیت دفترچه‌ای هیچ گونه کاربردی نداشته خدماتی به آن‌ها ارائه نمی‌شود

چگونه خبرنگاران عضو صندوق هنرشوند

دستگیری سارقان منازل با اعتراف به 6 فقره سرقت در یاسوج

محکومیت 11 میلیاردی قاچاقچیان پارچه در یاسوج

پیام تبریک استاندارکهگیلویه وبویراحمدبه مناسبت هفته بیمه سلامت

پیام نماینده ولی فقیه کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت هفته بیمه سلامت

استقرار نگهبان و کارگر در سایت زباله دهدشت

بزودی کانون عالی انجمن خبرنگاران وروزنامه نگاران ایران تشکیل می شود

سیر صعودی نگران کننده ویروس کووید 19 در شهرستان بویراحمد/ چهار قربانی جدید در کهگیلویه و بویراحمد

520هزارنفرکهگیلویه وبویراحمدی تحت پوشش بیمه سلامت قراردارند

780کیلوگرم فرآورده خام وغیربهداشتی در شهرستان کهگیلویه کشف وازچرخه مصرف خارج گردید

لزوم آماده باش ستاد بحران و دستگاه های اجرایی شهرستان دنا برای بارندگی های آتی ومقابله باویروس کرونا

دختران جوان گم شده در جمعه بازار یاسوج، پیدا شدند

16 برنامه مختلف در هفته بسیج دانش آموزی در دیشموک برگزارمی شود

رئیس ستاد عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

دعوت بانوی وزنه بردارکهگیلویه وبویراحمدی به اردوی تیم ملی وزنه برداری بانوان کشور

مردم از وضعیت آنتن دهی تلفن همراه در مناطق مختلف روستایی و جاده‌های استان کهگیلویه و بویراحمد گلایه دارند

مادر رومینا، تحت فشار شوهرش برای بخشش از خونخواهی دختر

آغاز عملیات آسفالت راه روستایی شاه بهرام شهرستان باشت/تصاویر

پیام تبریک سید محمد موحد در پی موفقیت سلیمی راد هنرمند فیلمساز کهگیلویه

افتتاح اولین مرکز مشاوره هپاتیت استان در شهرستان بویراحمد/تصاویر

کشف بیش از 339 کیلو تریاک در کهگیلویه و بویراحمد

جایگزین مسعودی در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد

بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از پروژه های حوزه دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد+ عکس

آغاز پایش بیماریهای ویروسی ماهیان سردآبی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیریت جوان جهاد کشاورزی شهرستان دنا گزارش عملکرد سه ماه این اداره را تشریح کرد

کسب جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره بین المللی« شرت اِسویت» هنر‌های نمایشی در فیلیپین به سلیمی راد رسید

قطع گاز روستاهای کریک و ده برآفتاب چهارشنبه 7 آبان

پیام تسلیت صندوق کارآفرینی امید استان درپی شهادت جانبازاسدالله صدرزاده

رونمایی از سند سیاست‌های اجرایی پدافند غیرعامل فرهنگی در کهگیلویه وبویراحمد

خانه کارگر آموزش مجازی کوتاه مدت برگزار می کند

عقاب بزرگ پس از تصادف با قطار تهران شیراز زنده ماند

دستگیری متهمان فراری در کهگیلویه

دستگیری سارقان حرفه ای سیم برق در یاسوج

دستگیری قاتل متواری درگچساران

حکومت اسلامی مقدمه‌ای برای ظهور حضرت مهدی(عج)/تلاش دشمنان برای از بین بردن عقیده مهدویت

304واحد مسکن محرومین درکهگیلویه وبویراحمدبه بهره برداری رسید

تشریح هفته پدافند غیرعامل در شرکت مخابرات ایران

توجه به کودکان و نوجوانان نقش موثری در توسعه فرهنگی دارد

پیشرفت 50 درصدی مرمت پل تاریخی بریم باشت

سومین جشنواره نیرو و رسانه فراخوان داد/ مهلت ارسال آثار تا 5 آذرماه

ورود کلانتری و احیای تیم فوتبال نفت و گاز گچساران با تخصیص اعتبار 4 میلیارد ریال

افراد بدون علامت یا با علائم خفیف، زودتر به مراکز 16 ساعته مراجعه کنند

شهرستان لنده دروضعیت پرخطرکروناقراردارد/همه دریک کشتی نشسته ایم واگر رعایت نکنیم ممکن است کشتی به سلامت نرسد

گچساران جزء 43 شهرستان بحرانی وضعیت قرمز است/بخشی از بازاربرای پیشگیری از انتشار کرونا تعطیل می شود